Bratki to jedne z najczęściej spotykanych wiosennych kwiatów, które już wczesną wiosną dekorują skrzynki, donice oraz inne pojemniki, ubarwiając nasze balkony, tarasy, parapety, schody, a także działki i ogrody. Kwitną całą wiosnę. Z czasem stają się mniej dekoracyjnym akcentem balkonowych i ogrodowych kompozycji. W sprzedaży pojawiają się coraz to nowsze odmiany, które poza zróżnicowaną barwą i wielkością kwiatów, wykazują zmienność także pod względem wysokości oraz długości kwitnienia, które u wybranych odmian zostało wydłużone. Warto skorzystać także z odmian o pokroju zwisającym, które świetnie zaprezentują się w wyższych pojemnikach, a także amplach.
Bratek ogrodowy to mieszaniec, uzyskany poprzez skrzyżowanie kilku gatunków fiołków. Reprezentant rodzaju Viola, zaliczany do rodziny fiołkowatych Violaceae. W naszym klimacie kwitnące bratki można podziwiać niemalże przez cały sezon wegetacyjny (najobficiej kwitną w okresie wiosennym (marzec- maj). W cieplejszym klimacie zachwycają także w okresie zimowym np. w Anglii, gdzie bardzo często widzę je posadzone w grupie, a także barwnych, zróżnicowanych kompozycjach.
Kilka uwag o budowie
Bratek to barwna i bardzo wyrazista roślina o niewielkich wymaganiach. Gdy wysiejemy nasiona, w pierwszym roku uprawy ukazuje się rozeta liści, a także pierwsze kwiaty. Należy zaznaczyć, że główne kwitnienie bratków przypada na okres wiosny, a w okresie jesiennym jest jego przedsmak, choć w sprzedaży pojawiają się odmiany, obficiej kwitnące również jesienią.Dostępne odmiany charakteryzują się zmienną wysokością, dochodzącą do około 30 cm. Niskie odmiany, doskonale zaprezentują się na skalniaku, który ubarwią wczesną wiosną. Zależnie od naszych upodobań, można wybrać odmiany o niewielkich kwiatach, a także o bardzo dużych, których średnica może osiągać do 10 cm. Barwa kwiatów bardzo zmienna. Poza jednobarwnymi odmianami, można nabyć formy wielobarwne.Z pewnością warto zwrócić uwagę na grupę ‘Frizzle Sizzle’ o bardzo ciekawych, karbowanych kwiatach. Grupa ‘Cool Wave’ skupia odmiany, nadające się do uprawy w wiszących koszach, ze względu na swój zwisający pokrój. Zwieszającym pokrojem charakteryzują się także odmiany z grupy ‘Friolina’ o drobniejszych kwiatach.
Wymagania
Bratki tak jak już wspomniałem wcześniej nie należą do wymagających i poradzą sobie na większości gleb. Unikajmy podłoża zbyt mokrego i piaszczystego, choć przepuszczalność podłoża jest istotnym czynnikiem, warunkującym satysfakcjonujące efekty w uprawie. Optymalne podłoże powinno być lekko kwaśne do obojętnego, przepuszczalne, żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne. Stanowisko słoneczne do lekko półcienistego.
Pielęgnacja bratków
Aby pielęgnacja bratków nie była zajmująca, postarajmy się, stworzyć im jak najbliższe optymalnym warunki do rozwoju. Posadzone w odpowiednim podłożu, podlewane, a także nawożone, będę pięknie i obficie kwitły. Pamiętajmy, że piękno kwitnienia bratków trwa zazwyczaj do przełomu maja i czerwca. Po tym okresie, kwiaty drobnieją, nie są już tak dekoracyjne jak wiosną.
Uprawiane w pojemnikach muszą mieć zapewniony drenaż. Zwracamy wówczas szczególną uwagę na podlewanie oraz nawożenie.
Bratki w okresie zimowym
Viola x wittrockiana jest rośliną dwuletnią, tak więc wysiana na przełomie czerwca i lipca zimuje w gruncie. W okresie zmrożenia podłoża, młode rośliny warto okryć.
Bratki nie tylko do skrzynek
Te niewielkie i obficie kwitnące kwiaty doskonale zaprezentują się nie tylko w skrzynkach, donicach, zróżnicowanych pojemnikach. Warto posadzić je także w ogrodzie na rabatach, kwietnikach. Bardzo często sadzone są na grobach. Świetnie zaprezentują się w kompozycjach, zwłaszcza formy o zwisającym pokroju.
Bratki ogrodowe- jak przygotować rozsadę
Osobiście bratki pozyskuję poprzez nabycie rozsady, wysiew nasion, a także z samosiewu. Dzięki temu, w ogrodzie i na tarasie nie brakuje zmiennych form.Producenci nasion oferują zróżnicowany materiał siewny. Pamiętajmy, że nasiona wysiewamy na przełomie czerwca i lipca. Nasiona najlepiej wysiać na rozsadniku. Siewki pikujemy na rozsadniku bądź w doniczkach, a na miejsce stałe wysadzamy we wrześniu. Na okres zimy warto je okryć np. świerkowymi gałązkami. Każdego roku w ogrodzie nie brakuje bratków samosiejek, które również zdobią rabaty, a także skalniak.
Na co uważać
Z chorób uważajmy na mączniaka, a ze szkodników na przędziorki, mączliki, a także mszyce.