Ogrodnictwo od A do Z

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

Wilczomlecz piękny nazywany powszechnie gwiazdą betlejemską to jeden z wielu znanych nam symboli Świąt Bożego Narodzenia. Stanowi podstawę świątecznych dekoracji nie tylko w naszych domach. Po świętach, zazwyczaj gwiazdę betlejemską wyrzucamy, traktując jako roślinę sezonową, a przecież zawsze można spróbować ją przechować do kolejnych świąt. Dajmy roślinie szansę ponownego zakwitnięcia, bo jest tego warta:)

Jak przechować poinsecję?

Kilka uwag o uprawie
Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej zasadniczo nie jest trudna, ale dla początkującego amatora, może okazać się wyzwaniem. Swego czasu sam miałem problemy z uprawą wielu roślin, ale dużo czytałem, zapoznawałem się z doświadczeniami miłośników roślin, a następnie na zasadzie prób i błędów dochodziłem do „złotego środka”.
Rośliny trzeba poznać i podejść do zagadnienia indywidualnie, ponieważ one w różnych pomieszczeniach różnie reagują i wykazują zróżnicowane zapotrzebowanie. Czasami zdarza się tak, że roślina świetnie sobie radzi w konkretnych warunkach, a według wiedzy książkowej powinna być obrazem nędzy i rozpaczy. Podziwiam rośliny za to, że mają tak silną zdolność adaptacyjną do konkretnych warunków. Teoria i praktyka to sposób na wypracowanie dobrych rozwiązań.
Powracając do uprawy gwiazdy betlejemskiej zwróćmy uwagę na podstawowe kryteria warunkujące jej prawidłowy rozwój:
Podłoże
Euforbia piękna do prawidłowego rozwoju wymaga próchniczego i dobrze przepuszczalnego podłoża.
Stanowisko
Pochodząca z Meksyku gwiazda betlejemska jest ciepłolubna i nie można narażać jej na zbyt niską temperaturę. Optymalna temperatura, powinna wahać się w granicach (16)18-20(21)°C. Kwitnąca w grudniu i styczniu wymaga, aby nie narażać jej na kontakt z zimnym, często mroźnym powietrzem. W czasie transportu, należy dobrze ją zabezpieczyć przed chłodem, a po przeniesieniu do domu, powoli przyzwyczaić do cieplejszych warunków. Tak więc na początku można nierozpakowaną poinsecję ustawić w chłodniejszym miejscu, a po kilku godzinach rozpakować i ustawić w miejscu docelowym. Roślina powinna mieć zapewnione jasne stanowisko, ale unikałbym bezpośredniego nasłonecznienia. Unikajmy także przeciągów. Zbyt zimne stanowisko powoduje żółknięcie liści, a zbytnie ciepło sprawia, że poinsecja zbyt szybko przekwita.
Podlewanie
Poinsecja lubi wilgoć, tak więc nie można jej przesuszyć. Mocno przesuszona, ciężko dochodzi do siebie, jeżeli w ogóle dojdzie do stanu swej wcześniejszej świetności. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Nadmiar wody należy usunąć z podstawki. W zasadzie trzeba wyczuć poinsecje, ponieważ nadmiar wilgoci również powoduje zrzucanie liści. Zazwyczaj podlewam ją dwa razy w tygodniu na podstawek, ale monitoruję każdego dnia jej podłoże.
Nawożenie
Zasilanie nawozami w okresie kwitnienia nie jest konieczne.
Czy warto przechować roślinę do następnych świąt?
Niska cena oraz łatwa dostępność gwiazdy betlejemskiej sprawia, że roślina traktowana jest przede wszystkim jako jednoroczna. Takie podejście do uprawy tej rośliny ma także uzasadnienie w konieczności szczególnego zajęcia się nią po przekwitnięciu, tak aby ponownie zakwitła, choć nie będzie już tak piękna jak przed rokiem. Moim zdaniem jednak warto- zawsze zdobędziemy nowe doświadczenie.
Jak postępować z gwiazdą betlejemską, aby ponownie zakwitła?
Po przekwitnięciu (około lutego) poinsecję należy przyciąć nad 3- 4 pąkiem oraz usunąć słabsze pędy. Roślinę przenosimy do chłodniejszego pomieszczenia., w którym temperatura nie przekracza 15 *C. Pamiętajmy, że poinsecja powinna przejść okres spoczynku. Wiosną (kwiecień) przesadzamy roślinę w świeże podłoże i nieco większą doniczkę, a także przenosimy do pomieszczenia widnego z pokojową temperaturą. Od tego momentu poinsecje podlewamy, a po jakimś czasie (około trzech tygodni) także nawozimy. Nie zapominajmy o uszczykiwaniu rośliny, będzie miała bardziej zwarty pokrój.
Gwiazda betlejemska to kwiat krótkiego dnia, a więc do jej zakwitnięcia niezbędne jest skrócenie długości dnia. Od października skracamy roślinie dzień do 10 godzin, a więc 14 godzin w ciągu doby poinsecja spędzi w ciemnościach. Ponieważ kwitnienie poinsecji może zostać zniweczone nawet przez sztuczne oświetlenie, najlepiej nakrywać ją szczelnym kartonem od 18.00 (20.00) do 8.00 (10.00). Liczy się systematyczność i konsekwencja, gdyż cieniowanie trwa około 8 tygodni.
A jak rozmnożyć gwiazdę betlejemską?
Euphorbia pulcherrima możemy rozmnożyć poprzez wierzchołkowe sadzonki, pobrane późną wiosną. Sadzonki pobieramy z dorodnych roślin matecznych. Sadzonki powinny mieć długość do około 15 cm i posiadać co najmniej dwa liście. Oczywiście stosujemy ukorzeniacz. Przy rozmnażaniu należy zapewnić sadzonkom przepuszczalne podłoże oraz odpowiednią wilgotność. Najlepiej rozmnażać je w szklarni. Należy pamiętać o podlewaniu, dokarmianiu, uszczykiwaniu.
Gwiazda betlejemska w wielu odsłonach
Najbardziej popularne poinsecje zachwycają intensywnie czerwonymi przykwiatkami, ale obecnie nie brakuje także odmian o przykwiatkach w barwie różowej, łososiowej, kremowej, białej. Można się spotkać także z odmianami o pstrych przykwiatkach.
Wybrane odmiany Euphorbia pulcherrima
‘Lemon Snow’ o przykwiatkach w barwie cytrynowej
‘Marble Star’ o różowych i biało obrzeżonych przykwiatkach
‘Christmas Dream Vanilla’ o białych przykwiatkach
‘White Glitter’ o pstrokatych przykwiatkach
‘Cortez’ odmiana o intensywnie czerwonych przykwiatkach
‘Silver Star’ o kremowo żółtych przykwiatkach
‘Marblestar’ o różowych przykwiatkach z jasnym brzegiem
Gwiazda betlejemska to jedna z najpiękniejszych dekoracji bożonarodzeniowych. Z pewnością ubarwi mieszkanie w ten zimowy czas.
Życzę powodzenia 🙂
Exit mobile version