Ogrodnictwo od A do Z

Uprawa i pielęgnacja dalii

W drugiej połowie maja do gruntu wysadzam dalie, nazywane georginiami. Te zróżnicowane rośliny znakomicie czują się w moim ogrodzie. Może nie stworzyłem im warunków jakie mają w Meksyku i Gwatemali, ale mimo to, ładnie kwitną. Dodam, że nazwa dalia pochodzi od nazwiska Andreasa Dala, znanego botanika. Gdyby nie konieczność wykopywania tych roślin na zimę, uprawa i pielęgnacja dalii byłaby mało kłopotliwa.

Dalia 'Bishop of Leicester'

Zróżnicowane dalie

Miłośników dalii nie brakuje, tak więc nowych odmian wciąż przybywa i jest w czym wybierać. Dalie różnią się wysokością (20-150 cm), bogatą paletą barw, zróżnicowanymi kwiatami, a także kolorem liści. Wśród grup, jakie możemy wyróżnić porównując dostępne odmiany, należy wspomnieć o m.in.  daliach pojedynczych, daliach półpełnych, daliach pełnych oraz daliach karłowych. Z grupy odmian półpełnych warto wspomnieć o odmianach kryzowanych i anemonowych. Pięknymi, pełnymi kwiatami charakteryzują się dalie kaktusowe oraz dalie pomponowe.

Dalie cenię przede wszystkim za ich kolorowe, zróżnicowane kwiaty, łatwość uprawy oraz bardzo długie kwitnienie od lata do jesieni.

Uprawa i pielęgnacja dalii

Georginie wymagają stanowisk słonecznych do lekko półcienistych, a podłoże powinno być żyzne i zasobne. Dla przyspieszenia kwitnienia już w marcu karpy tych kwiatów umieszczam w pojemnikach z ziemią i przenoszę do widnego pomieszczenia w niewielkim magazynku. W kwietniu jak pogoda pozwala, pojemniki wynoszę na zewnątrz. Przed wysadzeniem na miejsce stałe dalie muszą zostać zahartowane.

Rozmnażanie dalii

Rozmnażanie georginii jest bardzo proste i polega na dzieleniu części podziemnej rośliny. Czynię to w marcu, kiedy wysadzam je do pojemników bądź też w maju przed posadzeniem na miejsce stałe. Dzieląc karpy staram się, aby każda z oddzielonych części miała co najmniej jeden pąk. Część z odmian można rozmnożyć poprzez nasiona. U siebie tym sposobem rozmnożyłem pojedyncze, tradycyjne odmiany oraz niskie ‘Top mix’. Nasiona wysiałem w marcu do skrzynek wypełnionych uniwersalną ziemią. Uzyskałem masę roślin, które wykorzystałem w ogrodzie oraz obdarowałem wybrane osoby.

Poniżej zdjęcia dalii uzyskane  z nasion 🙂

Wysadzając dalie do gruntu, należy zachować odpowiednie odległości między roślinami. Przy odmianach bardzo wysokich ta odległość powinna wynieść około metra. Przy wysokich około 70 cm, niskich 40 cm, a karłowatych około 20 cm.
Aby dalie ładnie kwitły rośliny należy podsypać kompostem oraz wspomóc nawozami mineralnymi. Z nawożeniem nie ma co przesadzać, bo zamiast obfitego kwitnienia uzyskamy dużo masy zielonej. Na wietrznych stanowiskach, wysokie odmiany mogą ulec połamaniu, dlatego też warto je palikować. Uprawiając dalie zawsze zwracam uwagę na wilgotność podłoża. Rośliny bardzo źle znoszą suszę. Usuwając przekwitłe kwiaty, przedłużam kwitnienie tych roślin.
Po pierwszych przymrozkach wykopuję karpy, przycinając pędy na wysokość 10-20 cm. Przenoszę je do suchego pomieszczenia, gdzie oczyszczam i lekko osuszam. Następnie umieszczam je w drewnianych skrzynkach wypełnionych wiórami albo torfem. Okres zimy spędzają w ciemnym pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada poniżej O*C.
Swoje dalie sadzę na rabatach, wyższe odmiany przy ogrodzeniu a najniższe również do pojemników, które wystawiam na taras.
Dalie uprawiam od kilku lat, ale ani razu mi nie chorowały. Jedynym problem były mszyce, które od razu były eliminowane.
Podsumowując stwierdzam, że dalie to rośliny, które zasługują na większe uznanie. Nie powinny być utożsamiane wyłącznie z wiejskimi ogrodami. Współczesne bogactwo form sprawia, że daliami możemy ukwiecić nie tylko ogród, ale także balkon i taras.
Exit mobile version