Ogrodnictwo od A do Z

Słonecznik ozdobny ‘Sonnengold’ (Helianthus annuus fl.pl. ‘Sonnengold’)- uprawa i pielęgnacja

Słoneczniki to słoneczne kwiaty, które wodzą za ciepłym spojrzeniem, przemieszczającego się Słońca. Wspomniane zjawisko to heliotropizm, a sama nazwa słonecznika, wywodzi się od greckich słów helios– słońce i anthos– kwiat. Odmiana słonecznika zwyczajnego ‘Sonnengold’ należy do tych odmian, które warto uprawiać ze względu na oryginalne kwiaty, które zmienią oblicze niejednej rabaty, a nawet balkonu.

Słonecznik ozdobny ‘Sonnengold’

Słonecznik ozdobny ‘Sonnengold’ należy do piękniejszych, pełnokwiatowych odmian słonecznika zwyczajnego Helianthus annuus var. flore pleno. Jest rośliną jednoroczną, której dekoracyjność wynika z dużych i złocistych kwiatów. Średnica kwiatostanu może osiągać 15 cm, a wysokość całej rośliny maksymalnie 90 cm. Niższy wzrost rośliny, daje nam spore możliwości aranżacyjne. Pełne kwiaty sprawiają, że odmiana słonecznika zwyczajnego ‘Sonnengold’, zdecydowanie różni się od dobrze nam znanych form słonecznika zwyczajnego.
Odmianę ‘Sonnengold’ uprawiałem już kilkakrotnie, tak więc z czystym sumieniem mogę polecić nie tylko do ogrodu. Ze względu na niższy wzrost, doskonale sprawdza się na balkonie i tarasie. Warto podkreślić, że przy odpowiedniej aranżacji, balkon i taras mogą nabrać sielankowego charakteru, typowego dla ogrodów wiejskich.
‘Sonnengold’ przy prawidłowym terminie siewu, kwitnie od lipca do września.
W uprawie gruntowej, podłoże powinno charakteryzować się odpowiednią kulturą, tak więc należy odpowiednio je przygotować. U siebie podłoże przygotowuję już jesienią, a więc oczyszczam z chwastów oraz głęboko uprawiam oraz wzbogacam dobrze przerobionym kompostem. Kompost, to moim zdaniem jeden z najważniejszych nawozów organicznych. Dzięki niemu mamy możliwość nie tylko wzbogacenia podłoża w składniki pokarmowe w ilości bezpiecznej dla uprawianych roślin, ale także poprawy struktury podłoża, które wzbogacone w próchnicę, ma zdecydowanie większe możliwości na płaszczyźnie magazynowania wody, a więc dłuższego utrzymania wilgotności. Poza tym składniki pokarmowe, w które wzbogacimy podłoże nie są aż tak narażone na wypłukiwanie podczas opadów.
Pod koniec kwietnia, wykopuję spore dołki, które uzupełniam podłożem zmieszanym z kompostem i wysiewam nasiona. Nasiona wysiewamy wprost do gruntu pod koniec kwietnia czy też na początku maja. Do każdego dołka trafia 3-4 nasiona. Rozstawa roślin powinna wynieść około 40- 50 cm. Gdy rośliny wykiełkują i trochę podrosną, przerywam je zostawiając najsilniejsze okazy. Nasiona są duże, w jednym gramie, może znajdować się do 50 nasion.
Jeżeli mamy warunki, siew nasion można przyśpieszyć, aby uzyskać wcześniejsze kwitnienie.
Uprawiając ‘Sonnengold’ na balkonie, nasiona wysiałem w niewielkich pojemnikach, a gdy ukazały się siewki dość szybko przesadziłem je na miejsce stałe do sporych donic.
Pielęgnacja roślin, zwłaszcza w uprawie pojemnikowej jest absorbująca, a wynika z systematycznego podlewania oraz nawożenia. Aby roślina długo kwitła należy nie zaniedbywać tych dwóch zabiegów. Słoneczniki są bardzo żarłoczne, tak więc nawożenie, wieloskładnikowymi nawozami dla roślin kwitnących jest jak najbardziej wskazane.
Słoneczniki lubią podłoże żyzne, próchnicze i zasobne oraz słoneczne i zaciszne stanowiska. Mimo że nie osiągają dużych rozmiarów, to jednak wysokość ‘Sonnegold’ jest znaczna i rośliny wymagają zabezpieczenia przed złamaniem- wymagają palikowania. Na balkonie za podporę, posłużyła balustrada.
Problemy w uprawie słonecznika zwyczajnego ‘Sonnegold’ to możliwość pojawienia się mszyc, które jednak bardzo łatwo zwalczyć, zwłaszcza jeżeli do walki ze szkodnikiem przystąpimy w początkowej fazie kolonizacji rośliny. Na balkonie zwalczam je szarym mydłem. W ogrodzie akurat mszyce oszczędziły moje słoneczniki. W ogrodzie także nie chorowały, a należy pamiętać, że mogą zostać zaatakowane przez choroby grzybowe m.in. mączniak prawdziwy bądź szarą pleśń. W tym roku pogoda była dość deszczowa, tak więc słoneczniki na balkonie nie oparły się mączniakowi i należało przystąpić do walki z chorobą.
Słonecznik ozdobny uprawiamy na tym samym stanowisku co pięć lat, aby m.in. ograniczyć możliwość porażenia roślin chorobami grzybowymi.
Słonecznik pełnokwiatowy ‘Sonnengold’ sprawdzi się jako słoneczny akcent na rabacie w ogrodzie. Może być uprawiany pojedynczo bądź w grupie. Pamiętajmy, że świetnie zaprezentuje się także na balkonie, tarasie oraz w wazonie jako kwiat cięty.
Exit mobile version