Derenie to krzewy, które z chęcią sadzimy w naszych ogrodach. Na świecie występuje kilkadziesiąt zróżnicowanych gatunków tego rodzaju. Jednym z najpopularniejszych jest dereń biały Cornus alba.
Dereń biały zazwyczaj ma pokrój rozłożystego krzewu, osiągającego do około 3 m wysokości. Z czasem, dzięki pokładającym się i zakorzeniającym pędom tworzy rozległe skupiska. Jest to gatunek tolerancyjny, bez większych wymagań, jeżeli chodzi o stanowisko. Preferuje gleby dostatecznie wilgotne. Wielką zaletą krzewu jest całkowita odporność na mrozy. Radzi sobie na słońcu jak i stanowisku półcienistym. Jest krzewem liściastym, naturalnie występującym w Europie i Azji. Jego ulistnienie jest eliptyczno-jajowate, całobrzegie. Już w maju pojawiają się drobne białe kwiaty, zebrane w baldachogrona, zdobiące krzew na początku lata. Po przekwitnięciu kwiatów, ukazują się dekoracyjne owoce w barwie białej do lekko niebieskawej. Możemy je podziwiać już od lipca aż do późnej jesieni.
O dekoracyjności derenia białego, decydują także, przebarwiające się na czerwono pędy w okresie zimy.
Krzew łatwo rozmnożyć poprzez sadzonki zdrewniałe, odkłady oraz sadzonki zielne.
Aby uzyskać łady pokrój rośliny już w pierwszym roku po posadzeniu, ścinamy pędy nawet o połowę. Nie należy się bać tak silnego cięcia, ponieważ derenie dobrze na nie reagują i ładnie się zagęszczą. W kolejnych latach, wczesną wiosną, ściany najstarsze i najgrubsze pędy u nasady. W przypadku konieczności odmłodzenia, wszystkie pędy tniemy na wysokość kilkunastu centymetrów.
Dereń biały występuje w licznych odmianach, bardzo zróżnicowanych kolorystycznie. Do najciekawszych odmian derenia białego zaliczymy ‘Elegantissima’, ‘Aurea’, ‘Gouchaultii’.
Derenie mogą stanowić tło dla innych roślin. Ładnie zaprezentuje się jako soliter na tle trawnika. Bardzo dobrze komponują się z iglakami. Możemy także wykorzystać je na luźne żywopłoty. Możliwości jest wiele, a wszystko zależy od naszej wyobraźni.