Wierzba japońska ‘Hakuro nishiki’ to jedna z najczęściej uprawianych wierzb w naszych ogrodach. Nie dziwię się, ponieważ jest wyjątkowo dekoracyjna, a poza tym ma tak niewielkie wymagania i zazwyczaj przy odpowiedniej pielęgnacji nie sprawia większych problemów.
Dlaczego warto uprawiać w ogrodzie Salix integra ‘Hakuro nishiki’?
Każdy kto widział wierzbę japońską ‘Hakuro nishiki’ potrafi sobie odpowiedzieć na zadane pytanie. Podstawą jej dekoracyjności są szczególnie pięknie, przebarwiające się liście. W okresie wiosennym, mienią się trzema odcieniami barw – różem, bielą i zielenią. Liście wraz z dalszym rozwojem tracą odcień różu i stają się dwubarwne. Poza tym jej pędy w okresie zimowym zachwycają bardzo dekoracyjną czerwienią. Dodatkowo wierzba japońska 'Hakuro nishiki’ nie ma wygórowanych wymagań odnośnie stanowiska i pielęgnacji. Można ją nabyć w formie krzewu oraz jako drzewko szczepione na pniu. Formy szczepione na pniu osiągają do około 3 m wysokości. Kulisty pokrój rośliny sprawia, że świetnie prezentuje się w zróżnicowanych kompozycjach w ogrodzie. Posiadam ‘Hakuro nishiki’ zarówno w formie piennej, jak i krzewu i jestem z tych dwóch okazów bardzo zadowolony.
Kilka słów o wymaganiach i stanowisku
Wierzba japońska ‘Hakuro nishiki’ jest niezwykle światłożądna, dodatkowo jasne stanowisko wpływa na bardziej wyraziste wybarwienie liści. Tak więc wybieramy stanowisko słoneczne oraz ciepłe i osłonięte od wiatrów. W formie piennej wiatry przy dużej koronie oraz nie zabezpieczeniu drzewka przed przewróceniem, mogą doprowadzić do jego złamania. Poza tym w okresie zimowym na wietrznym stanowisku wierzba japońska 'Hakuro nishiki’ częściej przemarza. Oczywiście doskonale regeneruje się, tak więc nie powinno nas to martwić. Jeżeli chodzi o podłoże, to wierzba jest bardzo tolerancyjna, ważne aby miała wilgotne podłoże. Oczywiście na lepszym podłożu będzie charakteryzowała się większymi przyrostami rocznymi.
Pielęgnacja ‘Hakuro nishiki’
Pielęgnacja tej wierzby nie jest zajmująca i ogranicza się przede wszystkim do cięcia i w razie potrzeby podlewania oraz nawożenia. Swoich wierzb nie musiałem jeszcze podlewać, ale warto wiedzieć, że w czasie przedłużającej się suszy może dojść do zasychania liści. Wierzba stanie się bardziej podatna na szkodniki i choroby, a ich także nie brakuje. W przypadku suszy można ją zraszać. Dla zmniejszenia parowania wody z podłoża, najlepiej je ściółkować materiałem organicznym, który nie tylko ograniczy parowanie, ale także poprawi strukturę podłoża. Swoje okazy dokarmiam kompostem, który nie dość, że dostarcza wierzbie niezbędnych składników odżywczych, to jeszcze poprawia strukturę podłoża, która staje się bardziej chłonne, a więc może magazynować więcej wody.
Wierzba japońska ‘Hakuro nishiki’- cięcie
Pięknie wybarwionymi liśćmi tej odmiany będziemy mogli cieszyć się wówczas, jeżeli nie zaniedbamy jej przycinania. Poza tym możemy nadać jej koronie określoną formę. Cięcie przy tej odmianie należy przeprowadzić nawet kilka razy do roku. Podstawowe przypada na okres wiosenny, zaraz po kwitnieniu, przed pojawieniem się liści (‘Hakuro nishiki’ kwitnie około kwietnia). Bez obaw tniemy na kilka oczek, wierzby lubią cięcie. Przycinanie warto powtórzyć w późniejszym okresie do końca lipca (ostatnie cięcie najpóźniej w sierpniu), ponieważ roślina musi zregenerować się przed nadejściem zimy.
Zastosowanie Salix integra ‘Hakuro nishiki’
Dla mnie najpiękniej prezentuje się jako soliter na tle trawnika, także w towarzystwie wiosennych roślin cebulowych, z iglakami, bukszpanem, na tle roślin o ciemnym ulistnieniu. Poza tym nadaje się do uprawy w pojemnikach, tak więc może pomyślę nad tym, czy nie kupić jej do upiększenia balkonu. Możliwości jest bardzo dużo, pięknie prezentowałaby się także przy oczku wodnym.
Jeżeli interesują Ciebie inne wierzby, zobacz także mój wpis o wierzbie iwa w odmianie 'Pendula’, charakteryzującej się ładną, parasolowatą koroną.