Strona główna Oczko wodne Strefy uprawy roślin w oczku wodnym

Strefy uprawy roślin w oczku wodnym

Grzegorz Bogucki
Strefy w oczku wodnym

Oczka wodne to te elementy ogrodu, które zazwyczaj wzbudzają najwięcej emocji i stanowią jedną z największych atrakcji ogrodu. Zależnie od oczekiwań właściciela mogą cechować się olbrzymim zróżnicowaniem, choć dążąc do prawidłowego funkcjonowania, panującego w zbiorniku wodnym ekosystemu nie powinno zabraknąć w nim roślin wodnych.

Oczko wodne

Rola roślin w zbiorniku wodnym jest niezwykle istotna, choć tak wielu dobiera je uwzględniając wyłącznie walory estetyczne, poszczególnych gatunków czy też odmian. Warto podkreślić, że zastosowanie konkretnych roślin wodnych w odpowiedniej ilości pozwoli nam na osiągnięcie równowagi biologicznej w zbiorniku wodnym. To dzięki roślinom woda jest napowietrzana, a z wody usuwane są m.in. azotany, które odpowiadają za pojawianie się dużych ilości glonów, zazieleniających zbiornik wodny. Przyjmuje się, że rośliny powinny zajmować około 2/3 oczka wodnego. Przy takiej ilości nie będzie problemem osiągnięcie równowagi biologicznej w ogrodzie wodnym.

Projektując oczko wodne, warto zwrócić uwagę na styl naturalistyczny. Zbiorniki wodne urządzone w tym stylu, przy zróżnicowanej głębokości, a także linii brzegowej to raj dla roślin i zwierząt. W tak zaprojektowanym oczku wodnym, mamy możliwość zastosowania olbrzymiej ilości roślin, nie tylko tych typowo wodnych. Zależnie od wymagań poszczególnych gatunków, możemy stworzyć w ogrodzie wodnym kilka stref, które zasiedlimy roślinami typowo wodnymi i nie tylko.

Strefy w zbiorniku wodnym:

Strefa wody głębokiej – strefa przeznaczona dla roślin pływających, a także roślin typowo wodnych, rozpoczyna się od około 50- 70 cm poniżej lustra wody. W tej strefie mogą dominować królowe wśród kwiatów wodnych, a więc lilie wodne (grzybienie). Poza nimi na uwagę zasługuje m.in. grzybieńczyk, grążel, rzęsa wodna. Wspomniane rośliny zaliczymy do tzw. pływających. Rośliny rozwijające się bezpośrednio pod wodną to m.in. moczarka kanadyjska oraz wywłócznik kłosowy.

Lilia wodna

Strefa wody średnio- płytkiej – strefa wody rozpoczynająca się od około 30- 50 cm poniżej lustra wody do strefy wody głębokiej. W tej strefie dobrze sobie radzi pałka wodna, która zakorzeniona jest w podłożu, choć większa jej część znajduje się ponad wodą.

Pałka wodna

Strefa wodny płytkiej określana jako szuwarowa- strefa, której głębokość waha się pomiędzy 10- 30 cm. W tej strefie doskonale czuje się m.in. przęstka pospolita.

Strefa bagienna – strefa oczka wodnego uzupełniona podłożem, które charakteryzuje się stałą wilgotnością. Przepięknie zaprezentują się w tej strefie znane wszystkim, słoneczne kaczeńce.

Kaczeńce

Strefa brzegowa – strefa poza zbiornikiem wodnym, którą warto uzupełniać roślinami w taki sposób, aby stanowiła łagodne przejście między odmiennymi środowiskami. W tej strefie możemy posadzić wiele roślin m.in. tawułki, hosty, paprocie, liliowce i inne.

Oczko wodne

Powiązane posty

Zostaw komentarz