Strona główna Bez kategorii Aster chiński, gwiazdosz chiński (Callistephus chinensis)- uprawa i pielęgnacja astrów chińskich

Aster chiński, gwiazdosz chiński (Callistephus chinensis)- uprawa i pielęgnacja astrów chińskich

by Grzegorz Bogucki
Druga połowa lata to okres, w którym możemy podziwiać astry chińskie. Im bliżej jesieni, tym  kwitnących astrów przybywa, a nasze ogrody, mogą nadal zachwycać zmienną kolorystyką roślin jednorocznych. 

Callistephus chinensis

Pochodzący z Azji aster chiński, zaskakuje olbrzymim zróżnicowaniem dostępnych odmian, dając olbrzymie możliwości przy tworzeniu barwnych kompozycji w okresie lata i jesieni. Wysokość najwyższych odmian przekracza metr, natomiast najniższe, karłowe formy, osiągają do kilkunastu centymetrów. Ze względu na wysokość możemy wyróżnić odmiany niskie, średnio wysokie i wysokie (powyżej 70 cm). 

Callistephus chinensis

Callistephus chinensis

Callistephus chinensis

Astry chińskie zaskakują także zmiennymi kwiatami. Kwiatostany w formie koszyczków, mogą w większości składać się z kwiatów rurkowych bądź języczkowych. Do popularnych form zaliczymy astry chińskie o kwiatach pojedynczych. Bardziej okazałe są formy o kwiatach półpełnych i pełnych. Pięknymi kwiatami zachwycają odmiany o kwiatach piwoniowych (duże, kuliste kwiatostany, złożone z kwiatów języczkowych. Ciekawe są także astry chińskie o kwiatach igiełkowych, chryzantemowych, dachówkowatych. Dużą popularnością cieszą się astry książęce o dużych kwiatostanach, złożonych z kwiatów rurkowych i języczkowych. 

Barwa kwiatów i okres kwitnienia
Kwiaty astra chińskiego, charakteryzują się zmienną kolorystyką. W sprzedaży dostępne są odmiany o kwiatach białych, różowych, fioletowych, kremowych, czerwonych, żółtych, a także formy wielobarwne.
Kwitnienie astrów rozpoczyna się w połowie lata i trwa do pierwszych przymrozków. Uprawiając astry zróżnicowane pod względem terminu kwitnienia, można cieszyć się kwitnącymi astrami przez wiele tygodni.
Uprawa i pielęgnacja astrów chińskich
Astry wymagają stanowisk słonecznych, ciepłych, zacisznych. Preferują podłoże zasobne, próchnicze, piaszczysto- gliniaste, dostatecznie wilgotne. Podłoże warto wzbogacić kompostem, który dostarczy roślinie niezbędnych składników do jej prawidłowego wzrostu. Na stanowisku półcienistym są bardziej podatne na choroby, więc lepiej zrezygnować z uprawy astra chińskiego na stanowiskach zacienionych. W okresie wegetacyjnym, pamiętajmy o odchwaszczaniu i spulchnianiu podłoża. W razie potrzeby astry podlewamy.
W uprawie astrów chińskich dużym zagrożeniem są choroby oraz szkodniki. Zbyt wysoka wilgotność podłoża i powietrza, zwiększa ryzyko porażenia astrów przez choroby grzybowe. Do najczęstszych należy mączniak prawdziwy oraz szara pleśń. Pierwsza choroba, bardzo popularna wśród roślin, objawia się mączystym nalotem na całych roślinach. Chorobie zapobiegamy, zapewniając astrom jak najbliższe optymalnym warunki, a w ostateczności stosując odpowiednie fungicydy, a więc środki ochrony roślin. Szara pleśń, również poraża całą roślinę, pojawiają się plamy, a także szary nalot. Młode siewki mogą zostać porażone przez zgorzel siewek, a poza tym należy pamiętać także o chorobach wirusowych. Jedną z takich chorób jest kędzierzawka astrów. Hamuje ona wzrost roślin, a także prowadzi do deformacji liści. Rośliny porażone przez wirusy należy spalić. Poza chorobami grzybowymi i wirusowymi, zagrożeniem dla astrów są także szkodniki. Do najczęściej występujących zaliczymy oczywiście mszyce, ślimaki, a także piętnówki.
Rozmnażanie astrów
Astry chińskie najczęściej uzyskujemy z nasion, przygotowując rozsadę bądź wysiewając nasiona bezpośrednio w grunt.

Callistephus chinensis- seeds

Jeżeli przygotujemy rozsadę, astry szybciej nam zakwitną. Decydując się na wysiew nasion bezpośrednio w grunt, zróbmy to na przełomie kwietnia i maja. Przygotowanie rozsady to najlepszy sposób na uzyskanie ładnych sadzonek. Jeżeli posiadamy ciepły inspekt, nasiona można wysiewać już w marcu, jeżeli nie, to w kwietniu w zimnym inspekcie. Nasiona wysiewamy rzędowo, kiełkują do kilkunastu dni. Gdy siewki posiadają 2-3 liście, można przystąpić do pikowania. Pikowanie sprawi, że młode rośliny wytworzą bardziej rozbudowany system korzeniowy, co ma wpływ na późniejszą zdrowotność roślin, uprawianych w gruncie. Młode sadzonki wysadzamy na miejsce stałe w drugiej połowie maja, zachowując odpowiednie odległości między roślinami, zależnie od odmiany. Formy karłowe sadzimy co 20 x 30 cm, a wyższe 20 x 40 cm.
Astry chińskie w ogrodzie
Kwitnące od lipca do przymrozków astry chińskie, to jedne z podstawowych roślin jednorocznych. Kwitnące w różnym terminie, zmienne pod względem barwy i budowy kwiatów, a także różniące się wysokością, doskonale uzupełnią rabaty. Niskie astry można zastosować na obwódki, a wysokie nadają się na kwiat cięty, który w wazonie utrzymuje się do kilkunastu dni.

Callistephus chinensis

Astry chińskie na balkonie

Barwne astry mogą również zachwycać na balkonie i tarasie. Wybierając astry na balkon i taras, uwzględniamy odmiany karłowe. Wielobarwność dostępnych odmian sprawi, że godnie zastąpią kwiaty mające swoje pięć minut w okresie letnim.
Uwagi końcowe
Astry chińskie (Aster chinensis) obecnie należą do rodzaju Callistephus, a ich prawidłowa nazwa to Callistephus chinensis (gwiazdosz chiński). Jednak określenie gwiazdosz chiński, nie przyjęło się i nadal te barwne rośliny nazywamy astrami chińskimi.
Więcej zdjęć astrów znajdziesz tutaj

Powiązane posty

Wpisz komentarz