Strona główna Bez kategorii Trujące właściwości roślin, a bezpieczeństwo dzieci

Trujące właściwości roślin, a bezpieczeństwo dzieci

by Grzegorz Bogucki
Dziś temat związany z trującymi właściwościami, wybranych gatunków roślin ozdobnych, często uprawianych w ogrodach. W przypadku gdy z ogrodu korzystają małe dzieci, należy zadbać o ich bezpieczeństwo. Rośliny trujące w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci.
Euonymus europaeus

Jeżeli jesteśmy rodzicami dzieci do kilku lat i chcielibyśmy założyć ogród, to na tym etapie zrezygnowałbym z sadzenia najbardziej trujących roślin. Jeżeli jednak rośliny o trujących właściwościach znajdują się już w ogrodzie, dzieci przebywając w naszej zielonej oazie, powinny być pod pod stałą opieką. Sam jestem ojcem trzylatka i wiem, że małe dzieci są bardzo ciekawskie, uwielbiają gałązki, liście oraz barwne koraliki. Podczas zabawy w ogrodzie, syn zawsze jest z osobą dorosłą, nie ma mowy o pozostawieniu go bez opieki. W ogrodzie posiadam kilkanaście (a może i więcej) roślin o właściwościach trujących. Zagrożeniem są także rośliny z cierniami, a w moim ogrodzie także spore oczko wodne. Zbyt wiele tragedii ma miejsce z udziałem dzieci, aby pozwolić sobie na chwilę nieuwagi.
Im starsze dziecko, tym więcej rozumie, ale już od najmłodszych lat, należy tłumaczyć, że niektórych roślin w ogrodzie nie można dotykać, brać do ust. Uczmy dzieci, aby także poza domem były ostrożne i nie spożywały nieznanych im owoców, zerwanych np. w pobliskim parku. Edukacja to podstawa!
Toksyczność roślin wynika z zawartości trujących substancji, których celem jest najczęściej ochrona gatunku. Roślina może być trująca całościowo bądź też częściowo np. owoce, nasiona itp. Często trujące rośliny stają się naszymi sprzymierzeńcami, przy umiejętnym ich wykorzystaniu. Jeżeli dojdzie do zatrucia, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem, najlepiej biorąc ze sobą roślinę odpowiadającą za zatrucie. Objawy zatrucia to najczęściej zawroty głowy, biegunka, bóle brzucha, wymioty, a nawet problemy z układem krążenia.
Trujące rośliny w moim ogrodzie to m.in.

Konwalia majowa (Convallaria majalis)
Convallaria majalis
Ciemiernik (Helleborus)

Helleborus niger
Złotokap (Laburnum)
Laburnum
Rącznik pospolity (Ricinus communis)
Ricinus communis
Cis (Taxus)
Taxus
Zimowit jesienny (Colchicum autumnale)
Colchicum autumnale
Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus)

Prunus laurocerasus
Ziarnopłon wiosenny (Ficaria verna)

Ficaria verna
Wilczomlecz (Euphorbia)

Euphorbia cyparissias
Bieluń- Datura

Bieluń
Kalina koralowa (Viburnum opulus)

Viburnum opulus

Tojad (Aconitum)

Aconitum
Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis)
Galanthus nivalis
Rannik (Eranthis)
Eranthis
Wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum)
Lonicera periclymenum
Bluszcz pospolity (Hedera helix)
Hedera helix

Pozostałe rośliny trujące to m.in. kokorycz (Castanea),oleander (Nerium), wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum), ligustr pospolity (Ligustrum vulgare), czermień błotna (Calla palustris), glicynia (Wisteria), trzmielina pospolita (Euonymus europaeus), wilec (Ipomoea), obrazki plamiste (Arum maculatum), łubin trwały (Lupinus polyphyllus).


Powiązane posty

5 komentarzy

Giga 16 listopada 2011 - 18:50

Na dzieci w ogrodzie trzeba cały czas patrzeć i ostrzegać.Nie sadząc roślin, które są trujące , może by i było bezpieczniej, ale wielu pięknych kwiatów byśmy nie oglądali. Nasz ogród byłby uboższy w kolory. Pozdrawiam

Odpowiedz
Greg 16 listopada 2011 - 22:20

Dokładnie, dlatego mimo wszystko, także mam u siebie sporo roślin o takich, a nie innych właściwościach. Pozdrawiam ciepło
Grzegorz

Odpowiedz
Dmitry Voevodin 22 grudnia 2011 - 18:05

Здравствуйте.
В эти святые дни Рождества Христова, хочу поздравить вас с праздником. В этот день Христос пришел, чтобы спасти наш Мир от Тьмы.
Желаю вам, чтобы светлый праздник вам подарил тепло, и уют в ваш дом, здоровья вам и вашим близким.
С Рождеством Христовым и с Новым годом.
Воеводин Дмитрий.

Odpowiedz
el kowalik 13 sierpnia 2012 - 11:20

na pierwszym miejscu niebezpieczeństw dałabym jednak bezmyślnie wykopane "oczka wodne" (często blisko ścieżek, na małej przestrzeni), kamienne kaskady itp.

Odpowiedz
Greg 15 sierpnia 2012 - 18:02

Myślę, że bezmyślność i brak wyobraźni dorosłych jest jednak największym niebezpieczeństwem. Nie rośliny, nie ogród, nie oczko. Giga ma rację, na dziecko należy cały czas spoglądać i uświadamiać 🙂

Odpowiedz

Wpisz komentarz